Δημοσιεύθηκε 1 year ago

Senior Οικονομικός Αναλυτής

ΤοποθεσίαAthens, Greece, Greece

Επίπεδο θέσηςSpecialist

ΚλάδοςFinance and Accounting

Η Adecco HR είναι η μεγαλύτερη εταιρεία παροχής υπηρεσιών ανθρώπινου δυναμικού παγκοσμίως και πιστοποιημένη στην Ελλάδα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 9001:2015, στους τομείς εύρεσης και επιλογής προσωπικού και προσωρινής απασχόλησης.
H Adecco, για λογαριασμό πελάτη της, κορυφαίας εταιρείας στον Κατασκευαστικό κλάδο, αναζητά ένα (1) άτομο για τη στελέχωση της παρακάτω θέσης:
Αρμοδιότητες:
•    Παρακολουθεί τις εισπράξεις και τις πληρωμές σύμφωνα με τις απαιτήσεις του προϋπολογισμού.
•    Ετοιμάζει μηνιαίες οικονομικές αναλύσεις (& ανάλυση διακύμανσης) και ταμειακές αναφορές, συγκρίνοντας τα αποτελέσματα με τις πρόσφατες προβλέψεις και τον προϋπολογισμό.
•    Προετοιμάζει τις φόρμες προϋπολογισμού σύμφωνα με τα αιτήματα της ανώτερης διοίκησης και των μετόχων για τη συλλογή δεδομένων όλων των τμημάτων.
•    Διαχειρίζεται πληροφορίες (από τους διαχειριστές του προϋπολογισμού) για την κατάρτιση αρχείων επεξεργασίας του προϋπολογισμού σύμφωνα με τις οδηγίες της διοίκησης και τα εσωτερικά πρότυπα.
•    Συνεργάζεται με άλλα τμήματα για να διασφαλίσει τη σωστή ροή οικονομικών πληροφοριών.
•    Προετοιμάζει το σύνολο των Καταστάσεων σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Προϋπολογισμού.
•    Αναλύει μηνιαίες, τριμηνιαίες και ετήσιες οικονομικές εκθέσεις για να διασφαλίσει ότι οι οικονομικές πληροφορίες έχουν καταγραφεί με ακρίβεια.
•    Αναπτύσσει ολοκληρωμένες εκθέσεις εσόδων και εξόδων και ετήσιες προβλέψεις.
•    Προσδιορίζει την οικονομική κατάσταση με ανάλυση πραγματικών αποτελεσμάτων σε σύγκριση με τις προβλέψεις
•    Ετοιμάζει μηνιαίες περιλήψεις οικονομικής ανασκόπησης για τη διοίκηση και τις απαιτούμενες οικονομικές πληροφορίες.
•    Προετοιμάζει την τελική έκδοση της έκθεσης προς την διοίκηση από τα πακέτα του προϋπολογισμού.
Απαιτούμενα Προσόντα:
•    Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης στον τομέα των Οικονομικών ή/και Χρηματοοικονομικών
•    Μεταπτυχιακό τίτλος σπουδών στα Οικονομικά, Χρηματοοικονομικά ή Διοίκηση Επιχειρήσεων
•    Τουλάχιστον 8 έτη προηγούμενης εργασιακής εμπειρίας στα εξής:Οικονομικές αναλύσεις και αναφορές- Προϋπολογισμό & οικονομικές προβλέψεις-Ταμειακές πρακτικές
•    Προηγούμενη εμπειρία σε χρηματοοικονομικό λογισμικό θα θεωρηθεί προσόν
•    Γνώση των βασικών ελληνικών λογιστικών αρχών ή των διεθνών προτύπων χρηματοοικονομικής αναφοράς
•    Εξειδίκευση σε υπολογιστικά φύλλα, βάσεις δεδομένων, εφαρμογές MS Office
•    Άριστη γνώση του SAP ή/και άλλου συστήματος ERP
•    Άριστες δεξιότητες παρουσίασης, υποβολής εκθέσεων και επικοινωνίας
Παροχές Εταιρείας
•Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
•Σύγχρονο και δυναμικά αναπτυσσόμενο εργασιακό περιβάλλον
Όλες οι αιτήσεις θεωρούνται απόλυτα εμπιστευτικές.